pl

Zostań Liderem

ZOSTAŃ LIDEREM EDK

EDK to jeden z najszybciej rozwijających się ruchów duchowych na świecie. Co ma takiego w sobie? Drogę, Prawdę i Życie. Ludzie wyruszają w Drogę, by odkryć Prawdę i znaleźć Nowe Życie. Największą zachętą do wyruszenia na EDK są świadectwa ludzi, których życie się zmieniło.

„Podczas drogi, szczególnie około godziny 5-6 zaczynasz zastanawiać się co tam robisz.. dlaczego podjąłeś to wyzwanie.. I wtedy to do Ciebie dociera... Wyruszyłeś by być bliżej Boga, doświadczyć choć w niewielkim stopniu jego cierpienia... Zdajesz sobie sprawę z Jego poświęcenia dla Ciebie... i kawałek po kawałku zmieniasz swoje życie...”

Mateusz, Uczestnik EDK

I Ty możesz pomoc ludziom w tej drodze przełomu. Wystarczy zrobić kilka rzeczy: wytyczyć i opisać trasę, przygotować Mszę Św. na rozpoczęcie i dopilnować, aby wszyscy rozumieli zasady EDK. Cała reszta, to już determinacja uczestników i owoce ich spotkania z Bogiem. Jednak, choć brzmi to łatwo, nie jest to proste zadanie, a z pewnością nie zadanie dla każdego.

Zostań Liderem

zgłoś rejon na: my.edk.org.pl

 

Ekstremalna Droga Krzyżowa to nowa forma duchowości, zakorzeniona w tradycji. Angażuje duszę i ciało. Wbrew niektórym opiniom dzisiejszy chrześcijanin pragnie wymagać od siebie coraz więcej. Chce podejmować nowe wyzwania nie tylko, żeby sprawdzić siebie, ale przede wszystkim żeby kształtować swoje życie z Chrystusem. A dzięki Tobie może mieć szansę aby je zmienić.

Jeśli chcesz pomóc innym w przeżyciu spotkania z Bogiem na trasie EDK:

 


Zapoznaj się z ideą, założeniami i standardami EDK


Zgłoś się
(podaj dane rejonu, zaproponuj trasę):
my.edk.org.pl
 


Zapoznaj się z materiałami lidera i stwórz rejon.

 

Lider EDK – cechy i zadania lidera

Idea i standardy EDK
Sprawdź, czy się z nimi utożsamiasz. Upewnij się, czy to jest Twoja duchowość. Bardzo trudno skutecznie realizować pomysł, w który się nie wierzy i z którym się nie zgadza. EDK to projekt oparty na konkretnych założeniach i regułach, jednolitych na całym świecie. To marka, która wymaga nie tylko od uczestników, ale także od liderów. Przygotuj się, że zapewnienie i spełnienie tych standardów będzie przede wszystkim w Twoich rękach. Jeśli nie wiesz, dlaczego wymagania są właśnie takie, zapytaj innych liderów.

Postawa
Chodzi nie tylko o to, co robisz, ale również o to, jak to robisz. Dla lidera Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpoczyna przemianę duchową i kształtowanie charakteru już na etapie przygotowania rejonu. Konieczna jest samodyscyplina, determinacja i pokora, ale jednocześnie otwartość, serdeczność i chęć współpracy. Nawet jeśli czujesz, że w wielu aspektach nie domagasz, to pamiętaj, że Bóg nie wybiera doskonałych, ale udoskonala wybranych. Będziesz miał do dyspozycji mnóstwo materiałów, ale także pomoc ze strony innych liderów oraz osób ze Sztabu Głównego. Kluczowa jest jednak Twoja chrześcijańska postawa, pełna otwartości, pokory, wdzięczności, szczerości. Lider powinien umieć poprosić o pomoc, za pomoc podziękować i sam tej pomocy innym udzielić.

Rejon
Z jednej strony EDK jest proste: jest trasa, na którą wyruszają ludzie. Ale jest też sporo innych zadań: wytyczenie, opisanie i weryfikacja trasy, przygotowanie Mszy Św., zapisy, wdrożenie uczestników, promocja. Trudno to będzie zrobić samemu. Jeśli możesz – buduj zespół. Przygotuj się na to, że ludzie są różni, mają różne oczekiwania i swoje pomysły, ale ostateczna odpowiedzialność spoczywa na Tobie. Lider powinien być wystarczająco asertywny, żeby wdrożyć standardy EDK.

Trasa EDK
Trasa jest podstawą. Dzięki niej pątnicy będą wiedzieli, jak się poruszać w nocy i w samotności. Trasa zostaje na cały rok. Jej wytyczenie, opisanie i ostateczna weryfikacja to trudne zadanie, dlatego prawdopodobnie będziesz potrzebować pomocy innych. Zasady wytyczania trasy znajdziesz w dodatkowych instrukcjach. Lider powinien mieć czas, energię i determinację, żeby to zadanie zrealizować.

Promocja EDK
Wielu ludzi czuje, że zaniedbuje swoją duszę. Ale sami nie mają pomysłu, co z tym zrobić. To dzięki Tobie mogą odkryć nowy sposób na to, by zmienić swoje życie. Przygotuj się na to, że staniesz się osobą rozpoznawalną – choćby na terenie swojej parafii, miejscowości czy rejonu. Lider powinien być gotów firmować EDK swoim nazwiskiem.

Czy bycie liderem EDK jest właśnie dla Ciebie?

Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam.

1. Odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego tak naprawdę chcesz przygotować trasę EDK w swoim rejonie? Jeśli zamierzasz być liderem dla własnej chwały, lepiej zrezygnuj.

2. Na pewno potrzebne jest pragnienie, by umożliwić innym udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej w swoim rejonie; przekonanie o tym, że taka forma duchowości jest potrzebna, przynosi dobre owoce i zbliża do Chrystusa. Ostatecznie to spotkanie z Nim jest celem całego wysiłku.

3. Potrzebna jest postawa służby: jako lider pomagasz, by inni się rozwijali. Nawet jeśli przygotowujesz rejon tylko dla kilku uczestników (bądź nawet tylko dla siebie).

4. Musisz być przygotowany na wyzwania i przeciwności. Skoro inni mają podjąć się przejścia EDK, Ty też musisz być gotowy do podejmowania trudów, nie tylko fizycznych. Pamiętaj, że wszystko, co prowadzi do Boga, spotyka się z trudnościami. Musisz mieć cierpliwość do siebie i do innych.

5. Ekstremalna Droga Krzyżowa prowadzi do spotkania z Jezusem Chrystusem. W związku z tym, jako lider nie możesz marudzić, narzekać ani mieć pretensji. Bierz przykład z Mistrza.

6. Pamiętaj, dołączysz do grona ludzi, którzy dużo wymagają od siebie i podejmują się zadań wolontaryjnie, w wolnych chwilach, poza innymi obowiązkami. W związku z tym zawsze wymagaj najpierw od siebie i nie oczekuj, że inni rozwiążą za Ciebie wszystkie Twoje problemy. Otrzymasz pomoc w duchu braterskiej wspólnoty, ale nie bądź roszczeniowy. Nie zapomnij podziękować.

7. EDK to globalny projekt. Wymaga otwartości i umiejętności współpracy. W rejonie i w skali kraju, czy też świata. Jako lider będziesz częścią czegoś większego.

8. Jako lider będziesz miał sporo pracy. Ale też będziesz mógł się sporo nauczyć, nabrać doświadczenia w organizacji i planowaniu. A przede wszystkim spotkasz wspaniałych ludzi. Bycie liderem  to droga rozwoju.

Zgłoś się

Standardy

Standardy trasy

1. Co najmniej 40 km lub 30 km i suma podejść powyżej 500 m
2. 14 stacji drogi krzyżowej
3. Trasa poza głównymi, asfaltowymi drogami
4. Zalecane tereny leśne, drogi polne, miejsca wyciszone
5. Standard pliku KML (jedna nitka, właściwa kolejność zaznaczanych stacji, zgodność podanych danych w opisie trasy ze śladem)
6. Brak oznaczeń trasy w terenie

Standardy idei

1. Msza Święta – zanim uczestnik wyruszy w drogę powinien mieć możliwość wzięcia udziału w Mszy Świętej.
2. Noc – uczestnik pokonuje drogę krzyżową w nocy.
3. Trud – opuszczenie swojej strefy komfortu, doświadczenie i przełamywanie swoich ograniczeń.
4. Milczenie – uczestnik pokonuje swoją drogę krzyżową w milczeniu.
5. Samotność – oderwanie od świata, skupienie, stworzenie przestrzeni na spotkanie z Bogiem.
6. Rozważania EDK – wyjście poza swój sposób myślenia, otwartość na inspirację do zmiany.

Standardy przygotowania

1. Zapoznanie się z instrukcjami i szkoleniami przygotowanymi dla Lidera
2. Umożliwienie uczestnikom zakupu pakietów przygotowanych na tę edycję EDK

Zadania i wsparcie

Za jakie działania odpowiada rejon?

1. Skompletowanie Sztabu Rejonowego EDK (zespołu zadaniowego).
2. Wyznaczenie rejonowej trasy EDK - zgodnie ze standardami EDK i wytycznymi.
3. Przygotowanie opisu trasy EDK oraz nocna weryfikacja zgodności opisu z trasą.
4. Promocje rejonowej EDK w środowisku lokalnym (lokalne media, instytucje, parafie, wspólnoty, znajomi itp.).
5. Wydruk i zamówienie materiałów na potrzeby rejonowej EDK[1].
6. Deklaracje przejścia wybraną trasą zbierane są przez stronę EDK.

Ważne! Każdy rejon samodzielnie odpowiada za sprawy finansowe, formalne i prawne związane z przygotowaniem rejonowej EDK.
[1] Każdy rejon samodzielnie ponosi koszty zamówienia i wydruku materiałów na potrzeby rejonu oraz inne koszty własne.